Tartu Kunstikooli vilistlane Marko Ala on Eesti saadik üle-euroopalisel kutseoskuste nädalal 24. oktoober

Disainer Marko Ala on Eesti saadik üle-euroopalisel kutseoskuste nädalal

Novembri alguses tähistatakse kõikjal Euroopas juba kolmandat korda oskusõppe võimalusi tutvustavat teemanädalat ning tänavu lööb üle-euroopalisel algatusel kaasa ka saadik Eestist, kodumaise mööblitootja Oot-Oot Stuudio kaasasutaja ja tegevjuht Marko Ala.

Euroopa kutseoskuste nädala raames korraldatakse 5.-9. kõikjal Euroopas sadu üritusi, millega tutvustatakse kutseõppe eeliseid ja hüvesid igas vanuses inimeste jaoks. SA Innove koostöös Eesti kutsekoolidega kutsuvad samal nädalal,  8. novembril oma annet avastama Oskuste ööle.

Tartu Kunstikooli vilistlase, disainer Marko Ala sõnul avavad kutseoskused ukse paljude erinevate ametite ja karjäärivõimalustele. “Kunstikool andis mulle tööriistad, millega rajada oma ettevõte, ning väärt kogemuse, kuidas luua midagi kestvat ja kvaliteetset.”

Ta lisas, et oskusõpe pole pelgalt alles esimesi karjäärivalikuid tegevatele noortele, vaid kutsehariduses peitub võimalusi igas vanuses inimestele. “Õppimiseks ei ole kunagi liiga hilja!“ märkis Marko Ala.

“Mul on äärmiselt hea meel, et Marko nõustus olema Eesti saadik novembrikuise Euroopa kutseoskuste nädala üritustel. Olen kindlalt veendunud, et kutseharidus on suurepärane esimene valik esmaklassilise karjääri tegemiseks ning tean, et Marko jagab meie pühendumust selle sõnumi levitamisele,“ ütles Euroopa Liidu tööhõive, sotsiaalküsimuste, oskuste ja töötajate liikuvuse volinik Marianne Thyssen.

Euroopa kutseoskuste nädala raames on 24 erinevast ELi- riigist valitud 26 kutseõppe saadikut, kes oma eeskujuga innustavad nii noori kui täiskasvanuid avastama oskusõppe eriilmelisust. Nädala kulminatsioonina korraldatakse Viinis esinduslik kutseoskuste nädalale pühendatud konverents, millel osalevad kõikide riikide saadikud, volinik Thyssen ning haridusasutuste ja tööandjate esindajad.

Eestis toimuvast oskuste ööst võtavad osa 21 kutsekooli, kes pakuvad võimalusi oskuste maailmaga tutvumiseks igas vanuses külastajatele. Rohkem infot koolide ja nende programmide kohta leiab www.kutseharidus.ee.

Eelmisel aastal toimus Euroopa kutseoskuste nädala raames üle 1500 sündmuse 45 riigis ning kampaaniasõnumid jõudsid sotsiaalmeedia kanalite vahendusel enam kui 15 miljoni inimeseni. 2018. aastal oodatakse deviisi “Avasta oma anne!” all korraldatavast nädalast veelgi laiemat haaret.

Euroopa kutseoskuste nädala kodulehekülg ja sündmuste kaart on leitavad aadressilt http://www.ec.europa.eu/social/VocationalSkillsWeek

Twitteris on kutseoskuste nädala säutsude teemaviited #EUVocationalSkills ning #DiscoverYourTalent.

Kutsehariduse ja -koolituse alane statistika Euroopas

·       60% kutsehariduse või -koolituse läbinutest leiab oma esimese pikaajalise töökoha kuu aja jooksul pärast õpingute lõpetamist (kuue kuu jooksul on see arv 80%)

·       85% kutseharidusasutuste õpilastest on omandatud oskustega rahul

·       Kõrgelt kvalifitseeritud töötajatele mõeldud vabade töökohtade arv kasvab 2015. ja 2025. aasta vahel eeldatavalt 21% võrra, samas kui madala kvalifikatsiooniga töötajatele on 17% vähem võimalusi