Tartu Kunstikooli õpetajate näitus ELEVANDILUUST TORN 28. veebruar madleen

Tartu Kunstikooli õpetajate näitus ELEVANDILUUST TORN  avamine kolmapäeval, 06.03. kell 17.17 Tartu Ülikooli raamatukogus

Kuraatorituur: reedel 08.03. kell 17.00 ja teisipäeval 12.03. kell 17.00

OSALEVAD KUNSTNIKUD: Maire Aarsalu, Anton Aunma, Marina Aleksejeva, Zhanna Toht, Kalli Kalde, Liivika Põvat-Straus, Veiko Klemmer, Helen Bunder, Anna Otsolainen, Janika Nõmmela, Katrin Kisand, Vilja Vendelin-Reigo, Zeinäb Mirzojeva, Tiina Unt, Piret Paluteder, Kairit Usk, Tõnis Kriisa, Anne Rudanovski

KURAATOR, KUJUNDAJA: Eveli Varik

Charles-Augustin Sainte-Beuve oli prantsuse kirjanduskriitik ja kirjanik, kelle sulest on sündinud fraas „Elevandiluust torn“, mis sisaldub tema luulekogus Augusti mõtted (1837).

See fraas „elevandiluust torn“ loodi poeesiasse ja sai kuulsaks väljendiks läbi aegade. See on elav sõnapaar, mille mõte on igas ajas pisut painduv, kohanduv konteksti.

Väljend, mis tähendab metafooriliselt teooriat "kunst kunsti pärast", sümboliseerib kunstniku eraldatust ühiskonnast, sukeldumist loovusesse.

Sel aastal elustame selle ajas muutuva väljendi taas kõige paremas mõttes.

Seisukohavõtt „kunst kunsti pärast“ sobib meile, võtmaks kokku kõikide Tartu Kunstikooli õpetajate loomingu, kes igapäev annavad panuse eesti kunstimaastku järelkasvu teadmiste järjepidevusse.

Tartu Kunstikooli õpetajate ühisnäitusel 04.03. – 21.04.2024 osaleb 19 kunstnikku. Näitusel koonduvad erinevaid mõtted, väljendusviisid, tehnikaid, maalikunstist videokunsti teosteni Tartu Ülikooli raamatukogu hoones läbi kolme korruse. Näitus on mitmepalgeline ja paljutähenduslik nagu paljude loovate inimeste teostunud ideede kogum olema peabki.

Kaasaegses ühiskonnas on näiliselt kõik avalik läbi interneti maastike. Loojate hulk aina kasvamas massiliselt, sest õigus on ekvivalentne. Kõik võivad riputada üles kõike - nime all „kunst“. Taotletakse kuulsust ja tähelepanu nii palju, kui võimalik. Kõndides kunstnikena sellel paljude võimaluste teekonnal, me ei kaota ennast. Säilitame end sellisena nagu oleme. Me ei oota kiitust aga võtame selle vastu enesekindlalt. Me särame koos ühe tervikliku üksusena täiendades ja toetades teineteist.

Kunst ise on pidevas muutumises, koos õpetamisega ja selle läbi on muutumas kunsti tähendus igas ajas. Me oleme ise oma taseme määrajad, sest enam ei ole head ega halba kunsti, on vaid meie enda südametunnistus ja puhas anne.

Meil kõigil on oma eraldatuses üks ELEVANDILUUST TORN - me hingekoda, kus sünnib looming, igal ühel meist erinev ja ainuomane.

Kuraatorituur: reedel 08.03. kell 17.00 ja teisipäeval 12.03. kell 17.00

KURAATOR, KUJUNDAJA: Eveli Varik

Sel aastal elustame selle ajas muutuva väljendi taas kõige paremas mõttes.