In memoriam Andrus Peegel 14. aprill

In memoriam Andrus Peegel

Pärast aastatepikkust haigust suri Tartu ülikooli kliinikumis graafik, raamatu- ja ajalehekunstnik Andrus Peegel (10. märts 1955 – 13. aprill 2020). Tema töid ilmus aastaid järjepidevalt laupäeviti Postimehe kolmandal leheküljel – need on nädala jooksul eriti suurt tähelepanu äratanud isikute portreed.

Näitustel hakkas ta esinema 1978. aastast. Talle jäi viimseks väljapanekuks koostöös keraamik Tõnis Kriisaga valminud „Kõrvalnähud”, mis oli vaatajate ees möödunud aasta septembris ja oktoobris Tartu Kunstimaja väikeses saalis.

Andrus Peegel lõpetas Tartu kunstikooli 1975, õppis 1978–1982 Tartu Ülikoolis ajalugu ning täiendas ennast piiritagustes toimetustes ja töötubades. Ta oli Tartu Kunstnike Liidu liige ja kuulus ka Eesti Kunstnike Koondisesse Torontos. Veerand sajandit oli ta ametis Edasi/Postimehe toimetuses.

Peale kunstnikutöö jätkus Andrus Peeglil viimasel kuuel aastal jõudu olla Tartu Kunstikoolis illustraatorite erialaõpetaja, ühtlasi korraldas ta nende näitusi Tartu Linnaraamatukogus. Varem on ta paljudele inimestele kunsti lähedaseks muutnud kunstnikest lõbusasti juttu veeretades ning kunstimuuseumides ja näitusesaalides tegutsedes.

Naljasoone sai ta kaasa Oskar Lutsu majast Tartus Riia tänava servas, kus rahvakirjaniku viimastel eluaastatel ja veidi hiljemgi elas kahes toas üürnikuna keeleteadlase, hilisema ajakirjandusprofessori Juhan Peegli pere. Kaks aastat pärast Lutsu surma sündinud Andrusele korraldas kirjaniku lesk Valentina ristimise õigeusku ning kinkis sel puhul kombekohaselt küünla ja lusika.

Andrus Peegli karikatuure avaldasid juba 1970. aastatel paljude väljaannete hulgas huumori- ja satiiriajakiri Pikker ning kultuurileht Sirp ja Vasar. Neid on ilmunud ka mitmes raamatus.

Andrus Peegli kujutatud portreed laupäeviti Postimehe kolmandal leheküljel olid tehtud tema enda kasutusele võetud tehnikas. Ta oli otsinguline kunstnik kuni oma viimaste elupäevadeni. Ta pidas plaani pärast seekordset operatsiooni haiglast lahkumisel hakata looma animeeritud karikatuure, mille kõnekad tegelased oleksid ka midagi sõna otseses mõttes kõnelnud. Nüüd jäävad sellised uudsed pilapildid teha tema kolleegidel ja õpilastel.

Hüvastijätu on Postimehe jaoks kirjutanud Raimu Hanson.

Leinas ühinevad Tartu Kunstnike Liit ja Tartu Kunstikool.

In memoriam Andrus Peegel

Hüvastijätu on Postimehe jaoks kirjutanud Raimu Hanson.

Leinas ühinevad Tartu Kunstnike Liit ja Tartu Kunstikool.