Meie lood

INTERVJUU 2022: Helen Lajal 04. märts madleen

Nagu kombeks on saanud, tutvume igal aastal meie jõulustipendiumi saajatega. 2021 aastal pälvisid kaks Tartu Kunstikooli õpilast oma saavutuste ja tegemiste eest jõulustipendiumi! Teeme tutvust ühega neist, Heleniga. Vaata Heleni portfooliot siit: https://www.behance.net/helenlajal

Kes sa oled ja kust sa pärit oled?

Hei! Mina olen Helen, kunstnik-kujundaja. Olen põlistartlanna - proovisin küll Tallinnas elamist aga süda kuulus ikka Tartule.

Mis erialal sa õpid?

Õppisin kujundusgraafia erialal. Plaanin jätkata Tartu Kunstikooli jätkuõppes enesearengu eesmärgil.

Kuidas leidsid tee Tartu Kunstikooli ja mis sulle selle kooli puhul kõige enam meeldib?

Minu lugu sai valusalt alguse. Olen alati olnud kunstnik ning ennast seostanud selle identiteediga, seega talvel kandideerisin EKAsse. Ma ei saanud sisse. Muserdatud ja morjendatud, korjasin oma tükid kokku ja kolisin jäädavalt Tartusse. Tagasi vaadates olin liiga toores selle kooli jaoks ja puudus enesekindlus.

Kunsti- ja kujundajaõpe siiski paelus mind. Ma ei andnud alla ja hakkasin guugeldama võimalusi kevadel kandideerimiseks. Panin endale kirja Tartu Kunstikooli avatud päevade kuupäeva, kuhu ka hiljem läksin.

Mulle koheselt meeldis kooli avatud ja sõbralik õhkkond - inimeselt inimesele, ei olnud mingit kõrgemat püha-ordu õpetajate seltsi. Inimlik ja vastutulelik. Pluss Tartu Kunstikooli vetsud olid viisakamad kui mõnedes teistes sama valdkonna koolised. See mõjutas päris palju. Vets on hoone tõeline peegel.

Mida näed end tulevikus tegemas?

Ideaalis tahaksin paar aastat töötada kuskil agentuuris in-house kujundajana. Paar aastat tahaksin ka vabakutseline kunstnik-kujundaja olla. Siis saaksin otsustada paremini kumb mulle rohkem meeldib. Tahan täisväärtuslikult otsustada!

Kindlasti tegelen seinamaalidega. Mulle nii tohutult meeldib see! Sain ühe projekti raames maalida Saksa teemalises restoranis preestrit ning tundsin end kui pühendunud munk. Teisel korral sain nunnut kaisukaru maalida.

Mis on sinu kõige olulisem saavutus õpingute jooksul, mille üle oled kõige uhkem?

Tegutsesin palju ning võtsin võimalustest kinni. Sain meeskonda juhtida. Selle üle olen uhke. Ja Kersti Papson kõnetas mind nii sügavalt, et tema kiitus pani mind särama ülejäänud nädalaks.

Avastasin ka iseennast. Hakkasin nägema, kui mind ei väärtustata. See tegi pigem haiget.

Kuidas motiveerida end rohkem töötama ja arenema?

Teen endale väga selgeks, mis on tarvis teha. Minul töötab bullet journal süsteemi kasutamine. Tean mida tahan ning mida pean tegema, et edasi liikuda oma unistuste poole. Olen ahne teadmiste ja kogemuste järele.

Aga miks peaks koguaeg edasi suruma? Kui asjad on piisavalt hästi tehtud? Kui sa iseenda jaoks oled piisav? Ma ei ole selle hustle kultuuri fänn. Miks peab tahtma olema aina rohkem, aina parem kui keegi teine? Ma ajan oma rida. Ja minu kogemusel tihtipeale oma rea ajamine viib kuhugi.

Ära võrdle end kellegi teisega, kes sinu arvates on andekam. Tihtipeale me ei alusta samast kohast elus, liigume erinevate kiirustega.

Kui sa ei taha midagi teha, siis kuula end. Analüüsi end, miks see vastumeelne on? Kas sulle päriselt ei meeldi? Raske aru saada? Lihtsalt uus ning harjumatu?

Mis on kõige õpetlikum mõttetera, mida võtad siit koolist kaasa?

P-A-U-S. Puhka silmi, siruta, venita, liigu - 10 minutit kõndimist õues. Ergonoomiline tööpaik! Tervis on üle kõige, absoluutselt mitte mingit kahtlust.

Ma vigastasin oma rannet niimoodi, et 6 aastat hiljem ma seni otsin lahendust. Käisin lausa operatsioonil kooli teisel aastal. Ei aidanud väga kahjuks. Nüüd hoian, kui oleksin võinud vältida seda. Aga sel hetkel ma ei osanud väärtustada tervist.

Sisseastumine järgmisesse õppeaastasse on kohe avatud – mis on sinu kolm nõuannet neile, kes soovivad siia õppima tulla?

1. Sisseasutmiseksamil kasuta kiirelt kuivavaid materjale - vildikad, pliiatsid, alkoholimarkerid, pastellid, akrüül, sütt jms. PVA ja vesivärvid jäta koju. See paber, mis sulle antakse ei ole kiirelt kuivav ning ei kannata palju niiskust.

2. Kõik ei ole väärt sinu 100%. Pole oluline mis hinnetega sa lõpetad. Pole oluline kas sa pälvid kiituse lõpetamisel. Sinu füüsiline ja vaimne ressurss on piiratud. Sa üks hetk leiad selle, mis on sulle isiklikult kõige olulisem. Kõik ei pea meistriteos olema. Sul on elu ka pärast kooli.

3. Sa saad hakkama. Ma ütlen seda päriselt, siiralt, ausalt - sa saad hakkama. Ära nördi kui sinus kaheldakse, kui sinu täieliku väärtust ei nähta. Sina tead, küll sa jõuad sinna.

◉ Helen ◉

Kes sa oled ja kust sa pärit oled?

Mis erialal sa õpid?

Mida näed end tulevikus tegemas?

Kuidas motiveerida end rohkem töötama ja arenema?

Mis on kõige õpetlikum mõttetera, mida võtad siit koolist kaasa?

◉ Helen ◉