Valikained
Valikained on õppekava kohustuslik osa kindlates mahtudes ja täies mahus täitmiseks (kujundaja PHB õppekaval 33 EKAPit, KHB 22,5 EKAPit, kestlikel tehnoloogiatel 25 EKAPit ja Disainkuval 4 nädalast valikainet aastas).
Valikained toimuvad nädalaste tsüklitena E-R (va õhtused iganädalased valikained) ja enamus neist toimub kooli kõigi õppijate segagruppides. KHBl arvestada nendel nädalatel E-R koolis viibimist. Muid tunde samal ei toimu.
Ühe valikaine maht on 1,5 EKAPit ja õppija jaoks jaguneb see nii: 24 tundi kontaktõpet koos õpetajaga ja 15 tundi iseseisvat tööd. Koostööprojektid vältavad 2 nädalat ja annavad 3 EKAPit.
Valikainete kohta tuleb info õpilaste nädalakirjaga.
Valikainete nädalate toimumisajad leiad kalenderplaanist.
Valikained 2024/2025 õppeaastal:
ÕHTUSED
- Teatriring; õpetaja Triinu Heinsoo
- Visuaalse mõtlemise alused; õpetaja Deniss Jeršov
- Krokii; õpetaja Udo Vool
- Eesti keele riigieksami kursus; õpetaja Mai Assak
- Eesti keele teise keelena riigieksami kursus; õpetaja Maria Pilm
- Riigieksami matemaatika kursus 1 ja 2; õpetaja Kerttu Kail
- Inglise keele riigieksami ettevalmistuskursus; õpetaja Eke Pernik
- Pikslid ja Pintslid; õpetaja Anna Otsolainen
Väljakutse Pikslid ja Pintslid on kõikidele huvilistele, kes soovivad arendada konkreetse meediumi kasutamist (meediumi valik täiesti vaba) ja harjutada järjepidevust. Väljakutse kestab kõikidel oktoobri tööpäevadel ja kursuse lõpuks on igal ühel 20+ tööd. Väljakutses teeme töid märksõnade järgi, sõnade pakkumises saavad osaleda kõik. Kursus on inspireeritud rahvusvahelisest Inktoberi väljakutsest.
- Inglise keele kirjandusklubi; õpetaja Eke Pernik
- Tartu Kunstikooli sotsiaalmeedia haldamine; õpetaja Madleen Vapper
Õpilane saab praktilise võimaluse õppida haldama ettevõtte sotsiaalmeediat, esmalt läbitakse teooria ja seejärel hakatakse Tartu Kunstikooli sotsiaalmeediasse ise sisu luues praktiliselt õppima. Oluline osa õppest on ka ideede tekitamine. Õpilane saab juhendajaga palju personaalset suhtlust ja tagasiside.
- Eesti keel teise keelena algajad 1 ja 2; õpetaja Maire Aarsalu
- Eesti keel teise keelena edasijõudnud 1 ja 2; õpetaja Maire Aarsalu
- Õhtune inglise keel; õpetaja Eke Pernik
ERIALAOSKUSED (november)
- Lõikemustrite loomine; õpetaja Kristiina Krüspan
Kursus keskendub lõikemustrite loomisele, kus kasutatakse lõike ja voltimise tehnikaid, säilitades paberi terviklikkuse, et luua kolmemõõtmelisi ja visuaalselt huvitavaid mustreid. Oluline osa kursusest on ka jooniste loomine Adobe Illustratori abil, mis tagab täpsuse, puhtuse ja korrastatuse.
- Videomapping; õpetaja Urmet Ivask
- Helilogo; õpetaja Toomas Loide
Valikaines teeme logo visandi, puhtandi, animatsiooni ja lisame lõpuks sellele ka heli. Töö toimub paberil pliiatsiga, Adobe Illustratoris, Adobe Animate'is ja Adobe Auditionis.
- Komposiitimine; õpetaja Maria Kilk
- Seinamaali kavandamine; õpetaja Marina Aleksejeva
Kohaspetsiifilise seinamaali kavandamine. Ruumi ja maalingu proportsioonid, stiililised ja tehnilised valikud. Värvikaart. Mustanditest valitakse üks, mis teostatakse must-valgelt ja värviliselt A3 formaadis. Valikainet võib läbida nii digitaalselt kui pliiatsiga kavandades.
- Digimaali põhitehnikad; õpetaja Veiko Klemmer
Õpime, kuidas erinevad tööriistad tekitavad erinevaid stiile. Proovime illustratsiooni, GIF animatsiooni ja omaloomingut.
- Eksperimentaal animatsioon; õpetaja Roland Seer
Katsetame erinevaid analoog aja digitehinkaid ja nende segamist.
- Kutsemeistrivõistluste baaskursus; õpetaja Janika Nõmmela
- Linoollõige; õpetaja Tiina Unt
Valmib 3 tööd: 1x trükitud ühevärviline või üleminekuga, edasi lõigatud mitmevärviline ja mitme plaadiga trükitud kompositsioon.
- Stiliseeritud lühifilm; õpetaja Zeinäb Mirzojeva
Nädala jooksul valmib üks stiliseeritud lühifilm (vabal teemal), mis peegeldab autori sisemist maailma ja käekirja. Õpime seadistama filmikaamerat, tegema storyboardi, videomontaaži. Räägime kaadriplaanidest, filmistilistikast ja kaamera liikumisest.
- Ruumiinstallatsioon; õpetaja Rauno Teider
Uurime kuidas kasutada ruumi eneseväljendusvahendina. Äkki juhtub nii, et see ruum pole koht kuhu me riputame pilte, vaid ruum ongi kunstiteos ja me kõnnime sinna sisse?
- Visandiraamatu avastamine; õpetaja Anna Otsolainen
Visandiraamatu avastamine. Visandiraamat on iga loomeinimese tõhus tööriist, kuhu koguda ideid, kus katsetada, harjutada ja julgelt eksida. Selle aine raames tutvume erinevate visandamise ja illustreerimise harjutustega, võimalusel joonistame ja prindime enda kleepsud. Intensiivne joonistamise nädal annab tõuke järjepidevamaks visandiraamatu kasutamiseks. Tööd teeme käsitsi, osad korrad teeme töid koolivälises keskkonnas. Võimalusel kohtumine kunstnikuga või külastame näitust.
- Sissejuhatus. Visuaalkapital; õpetaja Peeter Krosmann
Räägime sellest miks ja kuidas vaadata. Kuidas juba nähtut kinnistada ja organiseerida. Igal päeval väikesed visandlikud joonistus ülesanded.
- Sissejuhatus. Nüritöö; õpetaja Peeter Krosmann
Kursus koosneb erinevate etteantud visuaalide kopeerimisest. Loominguline osa on väga väike, keskendume käeliste oskuste arendamisele.
- Visuaalefektid VFX; õpetaja Rein Tikk
Loome visuaalefekte kasutades vabavaralist programmi blender. Arutame mis on visuaalefektid. Vaatame sügavamalt osakeste süsteemi ning samuti vaatame võimalusi erinevate simulatsioonide loomiseks.
ERIALAOSKUSED: KOOSTÖÖPROJEKT (detsember-jaanuar)
- 3D-visandamine ja reaalajas renderdamine; õpetaja Siim Soonsein
Arhitektuurne modelleerimine Sketchup-iga ja reaalajas renderdamine Twinmotioniga. Mõningaid asju on mõistlikum Blenderi asemel Sketchup'iga teha (kiirem) ning kasutada eelseadistatud renderdusseadeid - tulemus kiire ja korralik. Kursuse käigus valmib maja (interjööri + ümbritseva keskkonna) fotorealistlik renderdus ja realistlik video. Saab edukalt kasutada ka toodete eksponeerimisel. Võimalik presenteerida ka VR-s.
- Tänavakunst; õpetaja Kadri Lind
- Risograaf: Zine loomine; õpetajad Mette Mari Kaljas ja Ingmar Järve
- Esimene võte: Filmiprojekt; õpetajad Anne-Ly Randoja ja Vladimir Brovin
Nädala jooksul teeme tiimitööna kaks lühifilmi. Õpime filmimise ja kadreerimise põhitõdesid, kuidas teha storyboard'i, filmistilistika kasutamist, monteerimise algtõdesid ja autoriõigusi. Viime ellu kinoprojekti.
- Animatsioon ja lugu; õpetaja Roland Seer
Keskendume loo jutustamisele, karakteritele ja selle kõige vastavalt õige stiili leidmisele.
- Ringdisain: kaasaegse disaini õppetunnid ja tulevikudisaineri oskused; õpetaja Juta Vallikivi
Kursusel uurime, millised on disaini põhimõtted ja milliseid muutusi vajab disainivaldkond. Millised on jätkusuutlikud või kestlikud disainilahendused. Milline on disaineri võimalus mõjutada keskkonnakahjude tekkimist. Teeme läbi praktilise disainiprotsessi, kus katsetame ringdisaini ja tulevikedisaini tööriistu.
- Fotograafia projekt TK õpetajatest; õpetajad Zeinäb Mirzojeva ja Madleen Vapper
Tartu Kunstikooli õpetajate pildistamine ja stiliseerimine TK kodulehekülje jaoks. Töö modelliga, tema karakteri välja toomine ja jäädvustamine ning fotograafia.
- TK 75 visuaalse identiteedi kujundamine; õpetaja Helen Bunder
Kursuse käigus loome Tartu Kunstikooli 75. juubeliks (2026) visuaalse identiteedi: logo, graafiliste novellide kogumiku kujundus-küljendus ja muu.
ERIALAOSKUSED (jaanuar)
- Digitaalse toote kiirprototüüpimine; õpetaja Aigi Kallaste
Vaatame pisut sisse digitoote UX (user experience) protsessi. Tegeleme mõne probleemi või vajadusega, mida saab äpi teel lahendada. Õppijad võivad ise mõne probleemi lahendamiseks välja pakkuda, aga antakse ka valida nö valmisprobleeme, mida saab lahendamiseks valida. Tegutseda võib nii üksi kui ka paaris. Lõpuks valmib äpi (kiir)prototüüp, mida tuleb potentsiaalsete kasutajate peal ka testida. Õpime prototüüpimise programmi Figma põhitööriistu.
- Lettering pintselmarkeriga; õpetaja Julia Paštšuk
- Adobe Illustratori meistriklass; õpetaja Toomas Loide
Valikaines teeme iga päev uut graafilise disaini ülesannet. Kiire töötempo. Treenime võistlusteks ja päris tööks vajalikke oskusi ja loovust.
- Illustratsioonid Eesti rahvapärastele tähtkujudele; õpetaja Kalli Kalde
- Digitaal - ruumiline visandamine; õpetaja Veiko Klemmer
Õpime väljamõelduid esemeid iga nurga all joonistama. Sh toolid, karakterid ja ruumivaated.
- Sõnum tänaval; õpetaja Vladimir Brovin
Aine toimub töötoa formaadis ja märksõnadeks on: stencil, kleebis, plakat, tänava stiilis kirjatüübid (graffiti).
KAASAEGNE KUNST (jaanuar)
- Kaasagse kunsti projekt 1; õpetaja Eva Sepping
- Nihkes küsimused; õpetaja Laura Laasik
- Tartmus; õpetaja Kristel Sibul
- Kaasaegse kunsti projekt 2; õpetaja Rauno Teider
ÜLDKUNST (aprill)
- Maalimine, stiilikoopiad õlivärvidega; õpetaja Veiko Klemmer
Uurime erinevate maalikunstnike tehnikaid ja rakendame neid omaloomingus.
- Digijoonistamine; õpetaja Marina Aleksejeva
Abstraktsioonist inimeseni. Valikaine liigub abstraktsest ja pinnalisest kujutamisest kuni ruumiliste ja realistlike objektideni ning fantaasia portreedeni. Vaatame näiteid eri autorite kujutamisviisidest. Valmib 3 temaatilist digijoonistust.
- Sissejuhatus. Koomiks; õpetaja Peeter Krosmann
Kursusel räägitakse juba tehtud koomiksitest. Näidatakse mõnda. Joonistatakse oma koomiksit. Kaasas peaksid olema endale sobivad joonistusvahendid.
- Sissejuhatus. Maalimine; õpetaja Peeter Krosmann
- Joonistamine TÜ muuseumis; õpetaja Kalli Kalde
- Figuurisketchid saviga; õpetaja Tõnis Kriisa
- Ruumiinstallatsioonid; Rauno Teider
Uurime kuidas kasutada ruumi eneseväljendusvahendina. Äkki juhtub nii, et see ruum pole koht kuhu me riputame pilte, vaid ruum ongi kunstiteos ja me kõnnime sinna sisse?
- Visandiraamatu avastamine; õpetaja Anna Otsolainen
Visandiraamatu avastamine. Visandiraamat on iga loomeinimese tõhus tööriist, kuhu koguda ideid, kus katsetada, harjutada ja julgelt eksida. Selle aine raames tutvume erinevate visandamise ja illustreerimise harjutustega, võimalusel joonistame ja prindime enda kleepsud. Intensiivne joonistamise nädal annab tõuke järjepidevamaks visandiraamatu kasutamiseks. Tööd teeme käsitsi, osad korrad teeme töid koolivälises keskkonnas. Võimalusel kohtumine kunstnikuga või külastame näitust.
- Vektorgraafikas mustrite loomine; õpetaja Kristiina Krüspan
ÜLDKUNST (juuni)
- Lõikemustrite loomine; õpetaja Kristiina Krüspan
Kursus keskendub lõikemustrite loomisele, kus kasutatakse lõike ja voltimise tehnikaid, säilitades paberi terviklikkuse, et luua kolmemõõtmelisi ja visuaalselt huvitavaid mustreid. Oluline osa kursusest on ka jooniste loomine Adobe Illustratori abil, mis tagab täpsuse, puhtuse ja korrastatuse.
- Adobe Illustratori meisterklass; õpetaja Toomas Loide
Valikaines teeme iga päev uut graafilise disaini ülesannet. Kiire töötempo. Treenime võistlusteks ja päris tööks vajalikke oskusi ja loovust.
- Seinamaali teostamine; õpetaja Marina Aleksejeva
Kohaspetsiifilise seinamaali kavandamine. Ruumi ja maalingu proportsioonid, stiililised ja tehnilised valikud. Värvikaart. Mustanditest valitakse üks, mis teostatakse must-valgelt ja värviliselt A3 formaadis. Valikainet võib läbida nii digitaalselt kui pliiatsiga kavandades.
- Mural - Seinamaal – Monumentaalmaal; õpetaja Vladimir Brovin
Valikaine toimub töötoa formaadis. Teeme kooli konteinerile ühise seinamaali.
- Kunstinäituse kujundamise ABC; õpetaja Eveli Varik
- Fotoportree stilistika; õpetaja Zeinäb Mirzojeva
Nädala jooksul pildistatakse üles 4 erinevat stiliseeritud portreed. Kursusel õpitakse kasutama kaamerat ja fototöötlust. Räägitakse portree põhimõtetest, kompositsioonist ning portree stiliseerimisest.
- Visandiraamatu avastamine; õpetaja Anna Otsolainen
Visandiraamatu avastamine. Visandiraamat on iga loomeinimese tõhus tööriist, kuhu koguda ideid, kus katsetada, harjutada ja julgelt eksida. Selle aine raames tutvume erinevate visandamise ja illustreerimise harjutustega, võimalusel joonistame ja prindime enda kleepsud. Intensiivne joonistamise nädal annab tõuke järjepidevamaks visandiraamatu kasutamiseks. Tööd teeme käsitsi, osad korrad teeme töid koolivälises keskkonnas. Võimalusel kohtumine kunstnikuga või külastame näitust.
- Avatari loomine; õpetaja Tõnis Kriisa
Fantaasiamaailmades mängimiseks vajaliku oma tegelaskuju ülesehitamine ja visualiseerimine. Luua portree, täisfiguur ja tegelase taustalugu.
Valikained toimuvad nädalaste tsüklitena E-R (va õhtused iganädalased valikained) ja enamus neist toimub kooli kõigi õppijate segagruppides. KHBl arvestada nendel nädalatel E-R koolis viibimist. Muid tunde samal ei toimu.
Ühe valikaine maht on 1,5 EKAPit ja õppija jaoks jaguneb see nii: 24 tundi kontaktõpet koos õpetajaga ja 15 tundi iseseisvat tööd. Koostööprojektid vältavad 2 nädalat ja annavad 3 EKAPit.
Valikainete kohta tuleb info õpilaste nädalakirjaga.
Valikainete nädalate toimumisajad leiad kalenderplaanist.
Valikained 2024/2025 õppeaastal:
ÕHTUSED
- Teatriring; õpetaja Triinu Heinsoo
- Visuaalse mõtlemise alused; õpetaja Deniss Jeršov
- Krokii; õpetaja Udo Vool
- Eesti keele riigieksami kursus; õpetaja Mai Assak
- Eesti keele teise keelena riigieksami kursus; õpetaja Maria Pilm
- Riigieksami matemaatika kursus 1 ja 2; õpetaja Kerttu Kail
- Inglise keele riigieksami ettevalmistuskursus; õpetaja Eke Pernik
- Pikslid ja Pintslid; õpetaja Anna Otsolainen
Väljakutse Pikslid ja Pintslid on kõikidele huvilistele, kes soovivad arendada konkreetse meediumi kasutamist (meediumi valik täiesti vaba) ja harjutada järjepidevust. Väljakutse kestab kõikidel oktoobri tööpäevadel ja kursuse lõpuks on igal ühel 20+ tööd. Väljakutses teeme töid märksõnade järgi, sõnade pakkumises saavad osaleda kõik. Kursus on inspireeritud rahvusvahelisest Inktoberi väljakutsest.
- Inglise keele kirjandusklubi; õpetaja Eke Pernik
- Tartu Kunstikooli sotsiaalmeedia haldamine; õpetaja Madleen Vapper
Õpilane saab praktilise võimaluse õppida haldama ettevõtte sotsiaalmeediat, esmalt läbitakse teooria ja seejärel hakatakse Tartu Kunstikooli sotsiaalmeediasse ise sisu luues praktiliselt õppima. Oluline osa õppest on ka ideede tekitamine. Õpilane saab juhendajaga palju personaalset suhtlust ja tagasiside.
- Eesti keel teise keelena algajad 1 ja 2; õpetaja Maire Aarsalu
- Eesti keel teise keelena edasijõudnud 1 ja 2; õpetaja Maire Aarsalu
- Õhtune inglise keel; õpetaja Eke Pernik
ERIALAOSKUSED (november)
- Lõikemustrite loomine; õpetaja Kristiina Krüspan
Kursus keskendub lõikemustrite loomisele, kus kasutatakse lõike ja voltimise tehnikaid, säilitades paberi terviklikkuse, et luua kolmemõõtmelisi ja visuaalselt huvitavaid mustreid. Oluline osa kursusest on ka jooniste loomine Adobe Illustratori abil, mis tagab täpsuse, puhtuse ja korrastatuse.
- Videomapping; õpetaja Urmet Ivask
- Helilogo; õpetaja Toomas Loide
Valikaines teeme logo visandi, puhtandi, animatsiooni ja lisame lõpuks sellele ka heli. Töö toimub paberil pliiatsiga, Adobe Illustratoris, Adobe Animate'is ja Adobe Auditionis.
- Komposiitimine; õpetaja Maria Kilk
- Seinamaali kavandamine; õpetaja Marina Aleksejeva
Kohaspetsiifilise seinamaali kavandamine. Ruumi ja maalingu proportsioonid, stiililised ja tehnilised valikud. Värvikaart. Mustanditest valitakse üks, mis teostatakse must-valgelt ja värviliselt A3 formaadis. Valikainet võib läbida nii digitaalselt kui pliiatsiga kavandades.
- Digimaali põhitehnikad; õpetaja Veiko Klemmer
Õpime, kuidas erinevad tööriistad tekitavad erinevaid stiile. Proovime illustratsiooni, GIF animatsiooni ja omaloomingut.
- Eksperimentaal animatsioon; õpetaja Roland Seer
Katsetame erinevaid analoog aja digitehinkaid ja nende segamist.
- Kutsemeistrivõistluste baaskursus; õpetaja Janika Nõmmela
- Linoollõige; õpetaja Tiina Unt
Valmib 3 tööd: 1x trükitud ühevärviline või üleminekuga, edasi lõigatud mitmevärviline ja mitme plaadiga trükitud kompositsioon.
- Stiliseeritud lühifilm; õpetaja Zeinäb Mirzojeva
Nädala jooksul valmib üks stiliseeritud lühifilm (vabal teemal), mis peegeldab autori sisemist maailma ja käekirja. Õpime seadistama filmikaamerat, tegema storyboardi, videomontaaži. Räägime kaadriplaanidest, filmistilistikast ja kaamera liikumisest.
- Ruumiinstallatsioon; õpetaja Rauno Teider
Uurime kuidas kasutada ruumi eneseväljendusvahendina. Äkki juhtub nii, et see ruum pole koht kuhu me riputame pilte, vaid ruum ongi kunstiteos ja me kõnnime sinna sisse?
- Visandiraamatu avastamine; õpetaja Anna Otsolainen
Visandiraamatu avastamine. Visandiraamat on iga loomeinimese tõhus tööriist, kuhu koguda ideid, kus katsetada, harjutada ja julgelt eksida. Selle aine raames tutvume erinevate visandamise ja illustreerimise harjutustega, võimalusel joonistame ja prindime enda kleepsud. Intensiivne joonistamise nädal annab tõuke järjepidevamaks visandiraamatu kasutamiseks. Tööd teeme käsitsi, osad korrad teeme töid koolivälises keskkonnas. Võimalusel kohtumine kunstnikuga või külastame näitust.
- Sissejuhatus. Visuaalkapital; õpetaja Peeter Krosmann
Räägime sellest miks ja kuidas vaadata. Kuidas juba nähtut kinnistada ja organiseerida. Igal päeval väikesed visandlikud joonistus ülesanded.
- Sissejuhatus. Nüritöö; õpetaja Peeter Krosmann
Kursus koosneb erinevate etteantud visuaalide kopeerimisest. Loominguline osa on väga väike, keskendume käeliste oskuste arendamisele.
- Visuaalefektid VFX; õpetaja Rein Tikk
Loome visuaalefekte kasutades vabavaralist programmi blender. Arutame mis on visuaalefektid. Vaatame sügavamalt osakeste süsteemi ning samuti vaatame võimalusi erinevate simulatsioonide loomiseks.
ERIALAOSKUSED: KOOSTÖÖPROJEKT (detsember-jaanuar)
- 3D-visandamine ja reaalajas renderdamine; õpetaja Siim Soonsein
Arhitektuurne modelleerimine Sketchup-iga ja reaalajas renderdamine Twinmotioniga. Mõningaid asju on mõistlikum Blenderi asemel Sketchup'iga teha (kiirem) ning kasutada eelseadistatud renderdusseadeid - tulemus kiire ja korralik. Kursuse käigus valmib maja (interjööri + ümbritseva keskkonna) fotorealistlik renderdus ja realistlik video. Saab edukalt kasutada ka toodete eksponeerimisel. Võimalik presenteerida ka VR-s.
- Tänavakunst; õpetaja Kadri Lind
- Risograaf: Zine loomine; õpetajad Mette Mari Kaljas ja Ingmar Järve
- Esimene võte: Filmiprojekt; õpetajad Anne-Ly Randoja ja Vladimir Brovin
Nädala jooksul teeme tiimitööna kaks lühifilmi. Õpime filmimise ja kadreerimise põhitõdesid, kuidas teha storyboard'i, filmistilistika kasutamist, monteerimise algtõdesid ja autoriõigusi. Viime ellu kinoprojekti.
- Animatsioon ja lugu; õpetaja Roland Seer
Keskendume loo jutustamisele, karakteritele ja selle kõige vastavalt õige stiili leidmisele.
- Ringdisain: kaasaegse disaini õppetunnid ja tulevikudisaineri oskused; õpetaja Juta Vallikivi
Kursusel uurime, millised on disaini põhimõtted ja milliseid muutusi vajab disainivaldkond. Millised on jätkusuutlikud või kestlikud disainilahendused. Milline on disaineri võimalus mõjutada keskkonnakahjude tekkimist. Teeme läbi praktilise disainiprotsessi, kus katsetame ringdisaini ja tulevikedisaini tööriistu.
- Fotograafia projekt TK õpetajatest; õpetajad Zeinäb Mirzojeva ja Madleen Vapper
Tartu Kunstikooli õpetajate pildistamine ja stiliseerimine TK kodulehekülje jaoks. Töö modelliga, tema karakteri välja toomine ja jäädvustamine ning fotograafia.
- TK 75 visuaalse identiteedi kujundamine; õpetaja Helen Bunder
Kursuse käigus loome Tartu Kunstikooli 75. juubeliks (2026) visuaalse identiteedi: logo, graafiliste novellide kogumiku kujundus-küljendus ja muu.
ERIALAOSKUSED (jaanuar)
- Digitaalse toote kiirprototüüpimine; õpetaja Aigi Kallaste
Vaatame pisut sisse digitoote UX (user experience) protsessi. Tegeleme mõne probleemi või vajadusega, mida saab äpi teel lahendada. Õppijad võivad ise mõne probleemi lahendamiseks välja pakkuda, aga antakse ka valida nö valmisprobleeme, mida saab lahendamiseks valida. Tegutseda võib nii üksi kui ka paaris. Lõpuks valmib äpi (kiir)prototüüp, mida tuleb potentsiaalsete kasutajate peal ka testida. Õpime prototüüpimise programmi Figma põhitööriistu.
- Lettering pintselmarkeriga; õpetaja Julia Paštšuk
- Adobe Illustratori meistriklass; õpetaja Toomas Loide
Valikaines teeme iga päev uut graafilise disaini ülesannet. Kiire töötempo. Treenime võistlusteks ja päris tööks vajalikke oskusi ja loovust.
- Illustratsioonid Eesti rahvapärastele tähtkujudele; õpetaja Kalli Kalde
- Digitaal - ruumiline visandamine; õpetaja Veiko Klemmer
Õpime väljamõelduid esemeid iga nurga all joonistama. Sh toolid, karakterid ja ruumivaated.
- Sõnum tänaval; õpetaja Vladimir Brovin
Aine toimub töötoa formaadis ja märksõnadeks on: stencil, kleebis, plakat, tänava stiilis kirjatüübid (graffiti).
KAASAEGNE KUNST (jaanuar)
- Kaasagse kunsti projekt 1; õpetaja Eva Sepping
- Nihkes küsimused; õpetaja Laura Laasik
- Tartmus; õpetaja Kristel Sibul
- Kaasaegse kunsti projekt 2; õpetaja Rauno Teider
ÜLDKUNST (aprill)
- Maalimine, stiilikoopiad õlivärvidega; õpetaja Veiko Klemmer
Uurime erinevate maalikunstnike tehnikaid ja rakendame neid omaloomingus.
- Digijoonistamine; õpetaja Marina Aleksejeva
Abstraktsioonist inimeseni. Valikaine liigub abstraktsest ja pinnalisest kujutamisest kuni ruumiliste ja realistlike objektideni ning fantaasia portreedeni. Vaatame näiteid eri autorite kujutamisviisidest. Valmib 3 temaatilist digijoonistust.
- Sissejuhatus. Koomiks; õpetaja Peeter Krosmann
Kursusel räägitakse juba tehtud koomiksitest. Näidatakse mõnda. Joonistatakse oma koomiksit. Kaasas peaksid olema endale sobivad joonistusvahendid.
- Sissejuhatus. Maalimine; õpetaja Peeter Krosmann
- Joonistamine TÜ muuseumis; õpetaja Kalli Kalde
- Figuurisketchid saviga; õpetaja Tõnis Kriisa
- Ruumiinstallatsioonid; Rauno Teider
Uurime kuidas kasutada ruumi eneseväljendusvahendina. Äkki juhtub nii, et see ruum pole koht kuhu me riputame pilte, vaid ruum ongi kunstiteos ja me kõnnime sinna sisse?
- Visandiraamatu avastamine; õpetaja Anna Otsolainen
Visandiraamatu avastamine. Visandiraamat on iga loomeinimese tõhus tööriist, kuhu koguda ideid, kus katsetada, harjutada ja julgelt eksida. Selle aine raames tutvume erinevate visandamise ja illustreerimise harjutustega, võimalusel joonistame ja prindime enda kleepsud. Intensiivne joonistamise nädal annab tõuke järjepidevamaks visandiraamatu kasutamiseks. Tööd teeme käsitsi, osad korrad teeme töid koolivälises keskkonnas. Võimalusel kohtumine kunstnikuga või külastame näitust.
- Vektorgraafikas mustrite loomine; õpetaja Kristiina Krüspan
ÜLDKUNST (juuni)
- Lõikemustrite loomine; õpetaja Kristiina Krüspan
Kursus keskendub lõikemustrite loomisele, kus kasutatakse lõike ja voltimise tehnikaid, säilitades paberi terviklikkuse, et luua kolmemõõtmelisi ja visuaalselt huvitavaid mustreid. Oluline osa kursusest on ka jooniste loomine Adobe Illustratori abil, mis tagab täpsuse, puhtuse ja korrastatuse.
- Adobe Illustratori meisterklass; õpetaja Toomas Loide
Valikaines teeme iga päev uut graafilise disaini ülesannet. Kiire töötempo. Treenime võistlusteks ja päris tööks vajalikke oskusi ja loovust.
- Seinamaali teostamine; õpetaja Marina Aleksejeva
Kohaspetsiifilise seinamaali kavandamine. Ruumi ja maalingu proportsioonid, stiililised ja tehnilised valikud. Värvikaart. Mustanditest valitakse üks, mis teostatakse must-valgelt ja värviliselt A3 formaadis. Valikainet võib läbida nii digitaalselt kui pliiatsiga kavandades.
- Mural - Seinamaal – Monumentaalmaal; õpetaja Vladimir Brovin
Valikaine toimub töötoa formaadis. Teeme kooli konteinerile ühise seinamaali.
- Kunstinäituse kujundamise ABC; õpetaja Eveli Varik
- Fotoportree stilistika; õpetaja Zeinäb Mirzojeva
Nädala jooksul pildistatakse üles 4 erinevat stiliseeritud portreed. Kursusel õpitakse kasutama kaamerat ja fototöötlust. Räägitakse portree põhimõtetest, kompositsioonist ning portree stiliseerimisest.
- Visandiraamatu avastamine; õpetaja Anna Otsolainen
Visandiraamatu avastamine. Visandiraamat on iga loomeinimese tõhus tööriist, kuhu koguda ideid, kus katsetada, harjutada ja julgelt eksida. Selle aine raames tutvume erinevate visandamise ja illustreerimise harjutustega, võimalusel joonistame ja prindime enda kleepsud. Intensiivne joonistamise nädal annab tõuke järjepidevamaks visandiraamatu kasutamiseks. Tööd teeme käsitsi, osad korrad teeme töid koolivälises keskkonnas. Võimalusel kohtumine kunstnikuga või külastame näitust.
- Avatari loomine; õpetaja Tõnis Kriisa
Fantaasiamaailmades mängimiseks vajaliku oma tegelaskuju ülesehitamine ja visualiseerimine. Luua portree, täisfiguur ja tegelase taustalugu.