Kujundaja valdkonna erialad

Mustri autor: Laura Laasik

Kujundajad nuputavad päevast päeva, mismoodi inimeste elu ja keskkonda mugavamaks, paremaks ja kaunimaks teha, kuidas väheste vahenditega saavutada võimsaid tulemusi.

Hea uudis kõigile: kujundajaks ja disaineriks ei pea sündima! Piisab õppimisest. Selles valdkonnas võivad läbi lüüa kõik, kel nupp nokib. Kas sa kunstiringis oled käinud või mitte – kui sulle meeldib juurelda, mis asjad just nii on, nagu nad on ja kas ei saaks kuidagi paremini, kui sa armastad leiutada ja katsetada, kui sulle sobib koostöö ja inimeste aitamine, siis võib sinustki saada kujundaja või disainer.

Tartu Kunstikoolis saab õppida nii põhi- kui ka keskhariduse baasil. Oodatud on noored ja täiskasvanud õppijad!

Põhihariduse baasil saab 2018 kandideerida esmaõppe õppekavale:
kujundaja spetsialiseerumisega DEKORAATORIKS
kujundaja spetsialiseerumisega KUJUNDUSGRAAFIKUKS
kujundaja spetsialiseerumisega 3D KUNSTNIK-KUJUNDAJAKS

Keskhariduse baasil saab 2018 kandideerida esmaõppe õppekavale:
kujundaja spetsialiseerumisega STILISTIKS
kujundaja spetsialiseerumisega KUJUNDUSGRAAFIKUKS
kujundaja spetsialiseerumisega 3D KUNSTNIK-KUJUNDAJAKS

Keskhariduse baasil saab kandideerida 2018 jätkuõppe õppekavale:
KUNSTNIK-KUJUNDAJA

NB! Avatud on ka KHB/PHB illustraatori õppekava, samuti KHB dekoraatori õppekava ning PHB stilisti õppekava, kuid nendele erialadele gruppe ei avata. Õppijaid võetakse kas õpipoisiõppesse (ettevõtte olemasolul) või tugeva erialase portfoolio ja motivatsioonivestluse alusel. Sel juhul peab õppija arvestama tavalisest suurema iseseisva panusega õppetöö planeerimisse ja juhtimisse.
Dekoraatori ja stilisti tegevusvaldkonnad: kaubandus, muuseumid, interjöörid, ruumid, vaateaknad, stilistika, messid, ürituste/pidude kujundus

Kujundusgraafiku tegevusvaldkonnad : graafiline disain, veebikujundus, illustratsioon, animatsioon, reklaamibürood, arvutigraafika- ja reklaamifirmad

3D kunstnik-kujundaja tegevusvaldkonnad: kujundus- ja arhitektuuribürood, (arvuti)mängufirmad, filmindus, animatsioon, muuseumid, teaduskeskused, haridusasutused

Kunstnik-kujundaja jätkuõppe õppekava, kuhu saavad õppima tulla kujundaja kutseharidusega või sellele vastavate oskustega inimesed.

Kujundaja valdkonna erialad keskhariduse baasil:

3D kunstnik-kujundaja (2,5 aastat)

3D kunstnik-kujundaja modelleerib 3D ­objekte, arvestades kujunduskvaliteedi ja tehniliste nõuetega, töötab loomingulises meeskonnas ja kasutab vajadusel töökeelena võõrkeelt. Õppija leiab tööd assistendina disaini-, inseneri-, arhitektuuriettevõtetes. Firmades, mis kujundavad virtuaalseid või reaalseid kolmemõõtmelisi keskkondi või objekte. Töökohti leiab ka muuseumides ning haridusasutustes (näiteks Ahhaa-keskus). Kiirelt arenev virtuaalsete mängude maailm vajab sellise väljaõppega inimesi.

Dekoraator (2,5 aastat)

Dekoraator tegeleb oma tulevases töös ruumi (kaupluste vaateaknad, müügipinnad, klubid, kohvikud, teatrid, kinod, messid, üritused jne) kujundamise ning organiseerimisega. Dekoraator annab ruumidele kuju ja näo.

Stilist (2,5 aastat)

Stilist kujundab ja loob kujunduskvaliteedi nõuetega arvestades isikustilistika ja nõustab klienti stiiliküsimustes.

Illustraator (2,5 aastat)

Illustraatori eriala õppija peab olema võimeline illustreerima väga erinevaid tekste. Enamasti võtame õpilased individuaalõppekavale.

Kujundusgraafik (2,5 aastat)

Kujundusgraafik tegeleb oma tulevases töös arvuti ja trükistega. Arvutis sünnib video- ja arvutigraafika, reklaamplakatid, flaierid, infovoldikud ja –viidad, seal kujundatakse teleklipid, internetikeskkonnad ja raamatud. Kõikjal meie ümber on informatsioon, mille kujundamine ongi selle eriala põhitöö. Kujundusgraafik on lõpetamise järel oodatud teostaja arvutigraafika- ja trükifirmades või reklaamibüroodes, kohtades, kus toimub trükiettevalmistusprotsess.

Kunstnik-kujundaja jätkuõpe (1 aasta)

Õppima saab tulla isik, kellel on kujundaja kutseharidus või sellele vastavad oskused. “Kukukad” õpivad meil ühe aasta, et tõsta oma erialaseid oskuseid, saada kogemus loomeettevõtluses ja tiimitöös ning lõpuks on võimalus sooritada kujundaja 5.taseme kutsestandardi eksam.

Kujundaja valdkonna erialad põhihariduse baasil:

Dekoraator (3,5 aastat)

Stilist (3,5 aastat)

Kujundusgraafik (3,5 aastat)

3D kunstnik-kujundaja (3,5 aastat)

Illustraatoriks (3,5 aastat)