Praktikakohad 2013/14 ja 2014/15

Mustri autor: Siim Tikk

PRAKTIKAKOHAD 2014/15

Ettevõtted, kus Tartu Kunstikooli 3D-modelleerijad on praktikal 20. aprillist kuni 4. juunini:

Oskar Narusberk ja Kristjan Kroonimägi: https://gust.com/companies/interactive-echo-games-ou

Elis Saar: http://www.helios.ee/

Rein Tikk ja Karl Risto Edovald: http://www.ringtail-studios.com/index.html

Andre Allas: http://www.inkodu.ee/index.php…

Kadi Karro: http://katus.eu/

Evelina Nuusberg: http://art.tartu.ee/?page_id=314

2015 veebruaris lõpetanud õpilased olid praktikal:

Katre Holland (Rahvusarhiiv) Katrina Laurend (Valgamaalane) Eero Tamm (Tartu Ekspress, Tartu Kunstikooli raamatukogu) Grete Pertel, Stina Teesaar (Saarte Hääl, AUU Disain) Helis Lembe (Creative Union, Kaitsekolledz), Karin Toom (CU), Õnneli Pärn (CU) Anneli Kerge, Liina Raat (Eesti Rahva Muuseum) Tormi Kadak (Wazombi Labs) Maria Rebane (Estiko Plastar) Kathariina Erstu (Kingitrükk) Monika Vilu (Plum Studio) Katre Salu (Disainiturbiin) Tiina Orav (Areal Disain) Kaspar Mikko (Ruut Disain) Giulia Landonio (Puhja Noortekeskus, Lastekirjanduse Keskus, TÜ folkloristika) Karin Toom,  Katrina Laurend (München) Meelis Brikker, Regina-Mareta Soonsein ( Island, TÜ folkloristika) Anari Västrik, Liisa Viiard (Gubbio) Maris Tammer, Anari Västrik (lasteaed Kannike) Õnneli Pärn, Liisa Viiard (Vanemuine) Kristiina Johanna Feldmann (Stabilisaator) Anna Birgitta Erikson (Respo Haagised) Katariina Talts (Nukufilm) Kelli Lätti (Zenja Fokin) Ken Kamenjuk (Ahhaa keskus) Maarja-Liis Liiv (Tartu Kaubamaja) Mary Linde (Vene teater) Merli Tellisaar (Tassikoogid) Sofia Volkova (Maalikoda) Taavet Malkov (Piusamaa) Kristi Ruus (Kujunduskuurort) Külli Sari (Triibukirjaline) Evelin Linno (3Teekann) Kadi Karro (Arhitektuurikaubamaja) Marko Jalakas (Tartu Kunstikooli raamatukogu) Arle Puusepp (TÜ muuseum) Veronika Lapsina (Silmaring) Henri Peterkopf (TK inkubatsioon) Esra Aleksander Sova (Kursi jahiloss)

PRAKTIKAKOHAD 2013/14

1. Viivika ja Manni Kunst Tegi kõike, mida vaja oli (tootefoto, portselanimaal, alustati seinamaali). Juhendaja oli asjadega rahul. Tahtis õppida portselanimaali tegemist, see motiveeris. Õnnestus hästi paar tassi, näituseplakat ja postkaardid. Selle  töö puhul on vaja head maalioskust, seda peaks koolis rohkem harjutama. Kujundusprogrammide kasutamisoskus on väga hea, raskusi ei tekkinud. Juhendajale oleks meeldinud, kui praktika oleks toimunud detsembris.

2. Mariel ja reklaamiagentuur La Ecwador Öeldi, et loomingut ei lähe eriti vaja, vaata netist. Praktikandile suuri töid ei anta.  Otsisid tegelikult inimest, kes teeks assistendi rutiinset tööd. Esimesel nädalal muutus firmanimi, nüüd on strateegiaagentuur ja butiikagentuur. Personaalne, rõhutati, et peavad kliendist teadma kõike. Praktikajuhendaja oli väga nõudlik. Kollektiiv väga toetav, 14 inimest.  Enamus aega lõikas praktikant pilte välja (Huppa). Samas kliendile ei meeldinud tehtud töö, sest oli pildistatud küll valgel taustal, aga kui olid näha mannekeeni käed ja kaelad, pidime kõik ringi tegema.  Õnnestus teha ka jõulukaart (vintage-stiilis) ja wifi-silte. Mida koolis peaks õppima – FLASH, aga seda pole olnud.  Koolipoolne kommentaar: on küll olnud! Suvel oli Mariel tööl ajalehe toimetuses 1 nädala. Ajalehe küljenduses sai väga palju rohkem loomingulisust kasutada. Kui praegu peaks töökohta valima, siis valiks kindlasti töö ajalehe toimetuses. La Ecwadoriga seoses oli tore, et oldi nõus olema tööalased soovitajad.

3. Kadi ja Stuffer Design Kohe esimesel päeval anti päris tööd, mis läksidki päriselt klientidele, ise arvas, et teeb proovitöid. Kõik päevad olid väga töised. Sai väga hea kogemuse erinevate valdkondade klientidega suhtlemisest. Trükkis, lõikas, lamineeris. Praktikandile meeldisid tööd, mis pidid olema naiselikud. Maitseelamustele, Taffelile,  FB reklaamid, Riigikohtu jõuluplakat (hea kogemus, milline võib olla kliendi maitse), Tassikookide menüüd, hinnasildid jm. Tegi praktikal just seda tööd, milleks kool on ette valmistanud ja teeb seda hea meelega ka edaspidi. Kõige rohkem õppis teiste õpetamist, sest tööl olnud kujundaja kasutas põhiliselt Indesign’i, ehkki paljusid asju saaks Illustratoris või Photoshopis paremini teha. Firma loodab koostööd jätkata. Mõtleb, kas tahab olla see, kes õpetab teisi. Kardab klientide otsimist. Aga tegelikult võiks töökohale panna hinde 10+ , kodulehel on väljas väga tugevad tööd.

4.  Ketly ja Stagecraft Ülesanne oli aidata hetkel käsilolevas projektis ehk Loodusmuuseumi üks tuba. Aitas teha loomi, mis loodusmuuseumisse üles lähevad. Kaasati kohe algusest peale päris töösse. Oli ajalises mõttes õige aeg. Tööd oli väga palju. Aeg-ajalt tuli teha selle pikaajalise töö vahel kiireid vahetöid. Ketly soovis õppida erinevate materjalide töötlemist. Oodati innovatiivsust, ideid, praktilist mõtlemist. Töökaaslased olid tõsised tööinimesed, kõik arutati kõigiga läbi. Väga äge koht oli, väga meeldis. Vahepeal, kui oodati mingid materjale, siis sai kasutada aega õmblemiseks, tore oli. Koolist saadud teadmistest oli väga suur kasu värvusõpetusest. Materjaliõpetuses võiks olla erinevate materjalide tundmaõppimine valikainena inimestele, keda see teema raevukalt huvitab. Paljud materjalid (näit. EPO) on mürgised ja peab olema üliettevaatlik.

5. Joonas ja Brand Manual Tegi graafilist disaini ja firmagraafikat (Prisma, R-Kiosk jne).  Kui kohal oli inglasest graafiline disainer, siis oli töökeeleks inglise keel.  Päevad olid pikad ja väga tihedad, huvitavat tööd oli kogu aeg. Õhustik oli väga mõnus. Kui oli küsimus, siis oli olemas ka inimene, kes teadis vastust. Tore oli, et võeti aega vastuse leidmiseks isegi siis, kui kõigil oli kiire. Joonas arvab, et head töötajat iseloomustab võime iseseisvat töötada on hea omadus, aga veel olulisem on julgus küsida. Kunstikooli haridusest on olnud kasu tehnilistest oskustest, vaja oleks ROHKEM projektipõhist koostööd erinevate inimtüüpidega juba varasematel kursustel.

6.  Nancy ja Reserved oli dekoraatori abiline. Nädala jooksul tehtud tööd pildistati üles ja saadeti Leetu, kus tehtud tööd kommenteeriti.  Klienditeenindajad peaksid olema viisakad ja sõbralikud, aga minu vastu oldi tõrjuvad. Juhataja oli väga kena. Kui vahepeal oli tööl teine dekoraator, siis oli õhkkond täiesti teine. Kahjuks ei saa koolis õpitut reaalselt üldse kasutada, sest absoluutselt kõik on ette kirjutatud.

7.  Maris ja Berit, Tartu Kaubamaja olid küll ühes kohas, aga erinevad juhendajad. Tööd oli vähe ja paluti, et teeksid aeglaselt. Põhiline töö oli mannekeenide riietamine ja kauba väljapanek. Kauba ümbertõstmist oli palju. Sai näha stiiliraamatut. Sai kasutada hästi palju loomingulisust – anti väikseid vihjeid ja sai ise leida lahendusi. Suuri asju tegid kaubamaja inimesed ise. Oleksid tahtnud Piret Vapajevat endale juhendajaks, siis oleks saanud teha erialaseid asju. Vahva oli, et sai osaleda kaubamajas toimuvatel koolitustel.  Stilisti osa, mida tööl teha tuli, ei ole koolis vajalikul määral õppinud. Millest oli reaalselt abi ja kasu, on kompositsioon. Suur osa töödest ei nõudnud erialast haridust.

8.  Mihkel ja AHHAA kollektiiv on hästi sõbralik. Töökoormus oli väga suur- kõik AHHAA töötajad saavad esitada oma töiseid tellimusi. Huvitav oli protsess, kuidas valminud töid kinnitati. Tore oli, et suur osa kliente sai aru, et kujundus muutub, kui kahe sõna asemel tuleb plakatile kaks lauset. Kuidas toimib tegelikult turundus, sai praktika käigus teada. See oli pluss. Mis ei olnud ootuspärane: kasutati ainult kolme profiili, pildi resolutsioon, palju oli vaja teada asjade  maksumust. Enamus tööd oli lihtsalt olemasoleva kohandamine. Õpetas juhendajale Indesign’i , sest enne tegi kõiki küljendustöid Illustratoris. Stiiliraamat oli tehnilises mõttes vigane: mustrid, mida pidevalt kasutati, olid stiiliraamatus puudu. Ettapanekud koolile:  võiks läbi proovida töid erinevates keeltes (eesti, läti, vene, inglise), et teed küll ühte kujundust, aga teksti keel on erinev. Joonistamise ja maalimise tunde ei tohiks küll vähendada, sest neid oskusi on väga vaja. Võiks proovida koolis teha suuri kilekleepekaid.

9.  Mario ja Sheckmann Selle praktika kõige suurem väärtus oli põhjalik kavandamine. Praktikajuhendaja oli väga tore inimene ja tõeline proff, tema ette ei tahtnud minna esimese kavandiga. Saabaste puhul on alati üks väike üllatus ja Mario proovis seda ka visiitkaartide kavandites näidata. Koostöö oli väga põnev ja inspiratsiooni sai nii tööruumist kui töödest. Mis oli üllatav, et eesti firmad ei taha väiksemaid firmasid eriti teenindada. 500 visiitkaarti ei taha keegi trükkida, sest see on liiga väike kogus.  Samas, kui teed üht paari saapaid 2 kuud, siis ei lähe sul 1000 visiitkaarti kunagi vaja…

10.  Inger ja Reklaamikompanii/Vanemuise butafooriaosakond läks praktikale sinna just sellepärast, et saaks kogemusi selles vallas, mida tegelikult ei õpi. Kujundaja töö – põhiliselt parandas faile, mida kliendid saatsid. Tootesildid meestesärkidele. Valguskasti tegemine (ehk kuidas muutub kiri sõltuvalt valgusest). Vanemuises: puhastamine, värvimine, kipskalade tegemine. Sai näha, kuidas kunstniku ideedest sünnib teostus, kui oluline on, et saad ise oma tööjoonistest õigesti aru ja suudad oma joonise järgi tehtud asja õigesti ette kujutada (et poleks üllatust, miks see asi nii suur on).  Igati silmaringi laiendav kogemus! Ettepanek koolile: materjaliõpetuses peaks katsetama erinevaid ehitusmaterjale, et teaks, millest midagi annab teha. Vaja on dekoratiivvärvimist (näit kuidas teha marmoripinda).

11. Kateriin ja Kaleidoskoop raamatupidamisdokumentide kandmine rmtpid progr-i, kunstiteoste pakkimine ja kuller, kataloogide organiseerimine, ehitus- ja sisustusmessil osalemine, loomemajanduskeskuse boksi kujundamine ja maalide riputamine, fotomontaazi tegemine Photoshopis, et kliendil oleks näha, kuidas maalid seinale sobivad. Seda tööd saab edaspidi jätkata. Väga hea kogemus, sest visati kohe algusest peale külma vette. Ise tuli uurida, mida messil klientidele rääkida. Klientide otsimine! Veebilehe arendamine. Palju iseseisvat tööd, sai näidata ettevõtllikust ja initsiatiivi.

12.  Peeter Oliver ja Postimees (reklaamiosakond) Üllatas, et osakond on nii väike. Inimesed olid kõik väga toredad. Surmakuulutuste ja Tartu Postimehe kuulutuste kujundamine 7 nädalat iga päev sama asi.

13. Liidia ja Mikser Creative Studio kujundusgraafika, identiteet ja foto. Kõige raskemaid töid õnneks teha ei antud, sest arvutioskus ei ole nii hea. Järgmine kord peaks sinna kindlasti saatma kujundusgraafiku. Inimesed olid väga toredad! Jõulukaardid, aga need ei läinud käiku, sest ei sobinud. Disainituru reklaamplakati tegemisel osales (Kellavärk).

14.  Siim ja Velvet logod, flaierid, kalendrid. Kõik sujus hästi, midagi ei oskagi eriliselt välja tuua. Kõik, mis õppekavas on olnud, on olnud vajalik ja hea.

15. Eliisebeth ja Kindastuudio Tööd olid väga inspireerivad, värvilised ja kaunid. Sai pildistamise juures kaasa aidata, otsis linna pealt rekvisiite. Protsess oli väga kiire, aga huvitav ja õpetlik ka samas. Õppis inimesega arvestama, erinevaid lahendusi otsima.  Müügipinna organiseerimine. Päevad olid väga mitmekülgsed ja huvitavad, vaheldusrikkad. Tagasiside juhendajalt oli julgustav, samas konkreetne ja põhjalik.

16. Meriliis ja Evelini moesalong/Maalikoda kottide, ehete õmblemine jne. Mis meeldis – inspireeriv õhkkond. Enne praktikat ei osanud üldse õmmelda, aga alguses öeldi, et õmblusoskust polegi vaja. Küsis kogu aeg, kas nad on tööga rahul ja seepärast oli üllatus, et praktikat seal lõpetada ei saa. Ei olnud selline töö, milleks kool oli ette valmistanud. Teine koht Antoniuse õues Maalikojas koos Kristiniga. Superkoht! Flaierid, visiitkaardid, maalimine, jõulukaardid, näituse ülespanek. Seinamaali kavandamine. Koostöö sujus ja juhendaja sobis väga hästi!

17. Nathan Ra ja 3Teekann 18. Deniss ja Media Torpedo

19. Helger ja Trükimuuseum