Erialad

Mustri autor: Laura Laasik

Tartu Kunstikoolis saab õppida nii põhi- kui ka keskhariduse baasil. Oodatud on noored ja täiskasvanud õppijad! Tartu Kunstikool on riiklik kutsekool ja õpe siin on tasuta.

Erialade vastuvõtt 2018/19:

Põhikoolijärgsetele on õppeaeg 3,5 a ja vastu võetakse kujundusgraafiku, dekoraatori ja 3D kunstnik-kujundaja erialadele.

Keskharidusega/täiskasvanud õppijatele on õpe 2,5 a ja vastu võetakse kujundusgraafiku, stlisti ja 3D kunstnik-kujundaja erialadele.

Jätkuõpe kunstnik-kujundaja erialal on õpe 1 aasta ja see on mõeldud täiskasvanutele ning siia saavad õppima tulla kujundaja kutseharidusega või sellele vastavate oskustega inimesed.

Dekoraatori ja stilisti tegevusvaldkonnad: erinevate keskkondade kujundamine – kaubandus, muuseumid, interjöörid, ruumid, vaateaknad, väljapanekud, TV-stuudiod, stilistika, messid ja messiboksid, ürituste/pidude kujundus. Baasteadmised ja ülevaade ruumikujundusest ning selle sotsiaalkultuurilisest rollist ja tähtsusest. Moestilistika põhitõed ja visuaalse kommunikatsiooni olemus Vaata stilisti eriala kohta.

Kujundusgraafiku tegevusvaldkonnad : graafiline disain, veebikujundus, illustratsioon, animatsioon, reklaamibürood, arvutigraafika- ja reklaamifirmad, kaubamärgid, reklaamid, raamatud, postmargid, plakatid, internetigraafika, videoanimatsioonid

3D kunstnik-kujundaja tegevusvaldkonnad: kujundus- ja arhitektuuribürood, (arvuti)mängufirmad, filmindus, animatsioon, muuseumid, teaduskeskused, haridusasutused

Erialadest lähemalt:

Stilist

Stilist kujundab isikustilistika, ehk teisisõnu valib rõivad, aksessuaarid ja kujundab inimese välimuse konkreetset eesmärki silmas pidades. Selleks on enamasti avaliku elu tegelase stiliseerimine konkreetseks sündmuseks (Celebrity stylist), modellistilistika fotosessioonide või videovõtete tarbeks (Editorial stylist) või isikustilistika loomine müügikeskkonnas (Brand consultant). Enamasti pakub stilist oma visiooni välja inspiratsioonikaardil ja nõustab tellijat või fotograafi teemavaliku, võttekoha, rekvisiitide, modellide, rõivastuse ja fotolavastuse üldise välimuse küsimustes. Komplekteerib fotoseeriate tarbeks modelli või sündmuse tarbeks avaliku elu tegelase rõivastuse ja aksessuaarid.

Stilist loob oma võrgustiku moekunstnikest ja poodidest, kellelt asju laenata. Korrastab rõivad ja aksessuaarid nii, et soovitud asju oleks võimalik kiiresti leida ja juhib kogu stiliseeritava isiku välimuse ettevalmistust. Töötab koos juuksuri ja jumestajaga, et anda välimusele soovitud lihv. Vastutab rõivaste korrashoiu eest ja tagastab laenatud esemed. Isikustilisti olulised omadused on võime töötada meeskonnas, sügav huvi moevaldkonna, stiiliajaloo, popkultuuri ja fotograafia vastu. Hea suhtlemisoskus, sest töös on oluline nõustamine ja kontaktide võrgustiku ülesehitamine.

 Dekoraator

Dekoraator kujundab (dekoreerib) ruumi pidades silmas koha, meediumi ja sündmuse eripära. Dekoreeritav ruum võib olla müügikeskkond (vaateakende, messiboksi ülesehitus), sündmuste toimumiskoht (kontserdid, pulmad, festivalid), visuaalse meedia stuudio (televisioon, foto- või videotaust) või kultuuriasutus (näitused ja väljapanekud). Dekoraator kaardistab tellija ideed ja vajadused ja teostab ruumis vajalikud mõõtmistööd. Seejärel visualiseerib oma kujundusidee, tellijaga kooskõlastamiseks tasapinnaliste kavandite või kolmemõõtmelise või virtuaalse maketina. Valmistab dekoratsioonielemendid või organiseerib nende valmistamise ja ülespaneku.

Võrreldes sisearhitektiga, on dekoraatori tööl oluliselt ajutisem iseloom. Dekoraatori olulised omadused on võime töötada meeskonnas, hea materjalitundmine ning leidlikkus, aja ja rahalise ressursi planeerimise võime. Samuti hea organiseerimisvõime, sest tihti varieeruvad dekoraatori tööülesanded seinast-seina.

Joonase ja Marko lugu ehk kuidas pärast Tartu Kunstikooli lõpetamist loodi mööbliäri:

http://www.director.ee/oot-oot-koostoo-mis-kannab-edasi-unustusse-vajunud-vaartusi/

 Kujundusgraafik

Kujundusgraafika eriala lennutas neiu Taevasse:

http://noortehaal.delfi.ee/archive/kujundusgraafika-eriala-lennutas-neiu-taevasse?id=70945185

Kujundusgraafik Kuldar Leement: kas eriala valida südame või mõistusega?

http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/arvamus/kuldar-leement-kas-eriala-valida-sudame-voi-moistusega?id=65914086

VIDEO! Intervjuu kujundusgraafik Helis Lembega:

http://noortehaal.delfi.ee/news/elu/video-noor-graafiline-disainer-astub-voistlustulle-euroopa-kutsemeistrivoistlustel-tanu-voistlustele-olen-aru-saanud-et-valitud-amet-sobib-mulle?id=76386553

Täieneb…

3D kunstnik-kujundaja

3D-kunstnik ei tööta kunagi üksi

Kunstniku kuvand tänapäeval on mitmekülgsem kui värvituubi ja pintsliga tüüp. Pole vahet, kas maalida värvi või digivärviga, modelleerida savist või digisavist. Veel üks eripära: kujundaja ei tööta kunagi üksi. Teatrikunstnik töötab meeskonnas, niisamuti 3D-reklaamikunstnik ja 3D-mängukunstnik. 3D-kujundajad on otsitud arhitektuuribüroodes, tootearenduses, tehnoloogia ja disaini arendusmeeskondades, mängufirmades, filmitootmises ja reklaamitegijate hulgas. Enamasti töötatakse suuremas või väiksemas meeskonnas.
Üldaineid, mida gümnaasiumis õpetatakse akadeemiliselt, tuleb kutsekoolis omandada samuti, kuid nende omandamine käib läbi erialase tegevuse. Näiteks on matemaatika ja füüsika õppimine seotud 3D-programmides geomeetriliste objektide loomisega või põrkava palli animeerimisega. Ajalugu ja kunstiajalugu seotakse arvutimängude lahingutega või 3D-programmides arhitektuuriobjektide modelleerimisega.

3D-eriala grupp modelleeris kultuuriajaloo raames Tartu Jaani kiriku ja lõi 3D-maailma apteeker Melhiori mängule, kus pidi süvenema keskaegse Tallinna eluolusse. Seega üldhariduslike ainete omandamisel lähtutakse praktilisest väljundist ja see meetod sobib noortele väga hästi.

3D õppija Elis Saare oskuste DEMOREEL:

Täieneb…

Kunstnik-kujundaja (jätkuõpe kunstiharidusega või-oskustega õppijale)

Sisseastumisinfo

Ettevalmistuskursused sisseastujatele   dekoraator