Koolikass Igor Tõnu Tass

Mustri autor: Laura Laasik

Ma olen lihtne kass. Ma olen meeskass ja päris täpselt ei tea, kui vana ma olen. Noorena ekslesin kodutuna Karlovas, kuni Tartu Kunstikooli endine administraator Jaanus mu majja sisse lasi ja süüa pakkus. See juhtus oma seitse aastat tagasi. Olen talle siiani kogu südamest tänulik. Minu maja on muidugi ilus. Eharoosa ja palju korruseid. Uksed avanevad ise, tuleb ainult natuke aega ukse ees seista. Liftiga saab ka sõita. Minu majas on palju rahvast. Kui ma siia elama asusin, siis hakati mind kutsuma Igoriks. See on mu nimi. Igor Tõnu Tass. Keegi ju täpselt ei tea, mis rahvusest kass ma olen. Ma ise ka ei tea.

Olen täiskasvanud. Mõned aastad tagasi mängisin päris sageli, aga nüüd enam ei viitsi. Mõnikord tuleb küll tuur peale, kui Hillar laserkepiga valgustäpi seinale laseb. Mõni aeg tagasi kinkis Hillar munapühadeks kõigile tühjakspuhutud munad. Lükkasin ühe laua pealt selle maha. See läks tükkideks. Nii toredasti kõrisesid need tükid mööda õpetajate toa parketti. Lõin aga käpaga ja jälle lendas munakoore tükk kapi alla. Kord tegin endale pesa paberihunnikusse. Küll pärast tuli ahhetamist, et Igor lõhkus õpilastöö ära… No kuulge, ma olen õpilastöid näinud küll. Püütud linnukesi ja hiirekesi ma enam koolimaja trepile imetlemiseks ei too. Kunagi tõin, aga siis pidi koolidirektor ninakirtsutajatele selgitama, et ma pole mingi kiisu… Ma olen osav kütt, kellel on küüned nagu noad ning hea nägemine ja kuulmine.

Olen parim sõber oma kolleegidele. Olen tagasihoidlik, vahel ka mitte. Vahel olen asjalik ja aitan dokumente korrastada või osalen koosolekutel. Minu suured sugulased lõvi ja tiiger möirgavad, aga mina nurrun. Olen päris asjalik. Aga kindlasti ei unusta ma lõõgastumist. Teen seda sageli! Kasutan selleks iga sobivat ja mittesobivat hetke. Minu lõõgastuspoose on palju pildistatud ka. Neid poose on lausa soovitatud joogavõimlemiseks.

Väldin lärmakaid olukordi ja armastan lihtsaid asju. Minu ja kolleegide suhetes pole midagi keerulist. Armastan oma kooli inimesi ja see armastus mõjub loodetavasti neile hästi. Olen otsekohene, näitan kohe välja, mida tahan. Ronin sülle, kellele tahan, istun külmkapi ees, kui süüa tahan, lähen katusele, kui tahan maailmapilti avardada, lähen Karlova peale kolama, kui tahan naabermaja liigikaaslastega suhelda. Ronin oma pessa, kui tuleb tahtmine, ronin kraanikaussi, kui tuleb isu veega mängiga või käpa pealt juua, seiklen kappides ja pappkastides. Lasen ennast paitada, lasen ennast sülle võtta, lasen ennast nunnutada – siis, kui mina tahan.

Ma ei nori tüli ja olen puhas. Mul on kassi WC ja mulle pannakse regulaarselt ussi- ja kirburohtu. Mul on oma lemmikud – Epp, mõlemad Kadid, Aet, Ave, Hillar, Kaja, Toomas jne. Panen kõiki naeratama. Kõik tervitavad mind ja mina tervitan vastu ka. Nad arvavad, et ma ei oska rääkida, aga ükskord üllatan neid. Käin ju tundides – eesti keeles ja inglise keeles, samuti kunstiainetes. Värvitaju on mul kindlasti kõige arenenum võrreldes teiste kassidega. Hakkab ju külge, kui ma pidevalt siin ringi liigun.

Külalisi ma natuke kardan, õigemini nende tähelepanu. Olen päris tuntud ja sellega rahul. Kui tulevad külalised, siis nad alati küsivad mu järele ja mõned unustavad üldse ära, mis asju nad koolimajja ajama tulid. Kui on mahti, siis tegelen oma FB-lehele postitamisega. Vahel osalen videoklippides, vahel küsitakse luba minu pildi ja olemasolu kasutamiseks Tartu Kunstikooli reklaamimisel. Ma ei ole seda keelanud. Olen ju ammu aru saanud, et minu pildiga uudis müüb rohkem kui ilma minu pildita uudis.

Igor Tõnu Tassi FB: https://www.facebook.com/igor.t.tass

igori büroo